• Rys historyczny

•

Pierwsze wzmianki o Różannie pochodzą z krzyżackiej księgi czynszów z początków XV wieku.  W XVI wieku Różanna należała do rycerzy z Więckowa. Przed wybuchem I wojny światowej, na terenie wsi był duży majątek ziemski, do którego należała  także leśniczówka. W latach 1919-1920 majątek ziemski został podzielony, a budynek leśniczówki przeznaczono na szkołę.

Po II wojnie światowej edukację wznowiono we wrześniu 1946 r. W szkolnej kronice zapisano: „Ostatnia wojna poważne ślady pozostawiła na ternie tutejszej wioski. (…) Niemcy, po wkroczeniu 2 września 1939 r. szkołę zupełnie zlikwidowali jak również i pocztę, przenosząc wszystko do Gawrońca. Sprzęt szkolny został również w całości zlikwidowany,      a klasa przebudowana na mieszalnie dla ludności niemieckiej.” Pierwszym nauczycielem               w powojennej szkole był Alfons Mroziński, który swoją pracę pedagogiczną rozpoczął od adaptacji pomieszczeń oraz spisu dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. Przez pierwsze miesiące w nowo uruchomionej szkole, zajęcia odbywały się bez ławek, pieca, częściowo bez szyb w oknach i przy braku  jakichkolwiek pomocy dydaktycznych. Obwód szkolny obejmował miejscowości: Różanna, Gawroniec, Więckowo oraz dworzec Parlin. W następnych latach obwód szkoły poszerzano.

Od października 1946 obok regularnej nauki ponad stu dzieci, odbywały się także cztery razy w tygodniu zajęcia dokształcające dla dorosłych. Prelegentami byli: kierownik szkoły Alfons Mroziński oraz nauczycielka Stanisława Kazimierska. Mimo wielu piętrzących się trudności, szkolny kronikarz odnotował: „zaznaczam, iż ludność tutejsza odnosi się bardzo przychylnie do szkoły i nauczyciela”.

Z Kroniki Szkolnej: „Działo się 28 lipca 1960 roku (….) dla upamiętnienia rocznicy 1000-lecia Państwa Polskiego, przy udziale władz partyjnych, wojewódzkich, powiatowych                             i gromadzkich, przedstawicieli organizacji społecznych, młodzieży i obywateli gromady Bukowiec, dokonuje się uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty 5-izbowej szkoły Pomnika 1000-lecia Państwa Polskiego.(…)Pierwsze lekcje w nowo wybudowanym budynku odbyły się 8 stycznia 1962 roku. (…)14.XI 1965 r. Na podstawie decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego, tutejsza szkoła otrzymała imię byłego Przewodniczącego Rady Państwa i wielkiego przywódcy klasy robotniczej Polski: Aleksandra Zawadzkiego”. Aleksander Zawadzki był patronem szkoły do 25 stycznia 1993 roku. Z dokumentacji szkoły:                „Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w odpowiedzi na pismo z dnia 04.01.1993 r. anuluje decyzję o nadaniu Waszej Szkole imienia Aleksandra Zawadzkiego. Od 26 stycznia 1993 roku Szkoła nazywać się będzie: Szkoła Podstawowa w Różannie”.

Od roku szkolnego 1966/1967 następuje przejście szkolnictwa podstawowego  z siedmioletniego na ośmioletni cykl nauczania. Ostatni absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej (z rocznika 1985/1986) opuścili jej mury w roku szkolnym 1999/2000. Rok szkolny 1999/2000 był pierwszym, w którym wprowadzono w życie 6-letni cykl szkoły podstawowej.

Wolą społeczności szkolnej, 1 czerwca 2010 roku, Rada Gminy Bukowiec podjęła uchwałę o nadaniu Szkole imienia księdza Jana Twardowskiego. Autorem tekstu i muzyki do hymnu szkoły jest ówczesna dyrektor szkoły śp. Jadwiga Jakób.

W związku z reformą systemu oświaty, decyzją Organu Prowadzącego, od września 2017 roku do Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Różannie zostało włączone Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytowie. Uczniowie oddziałów gimnazjalnych zakończyli naukę z końcem roku szkolnego 2018/2019.

Obecnie Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego jest jedną z trzech ośmioklasowych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Bukowiec. Do obwodu Szkoły Podstawowej w Różannie należą następujące wsie: Różanna, Poledno, Gawroniec, Korytowo, Tuszynki i Polskie Łąki. Większość uczniów (ok.90%) dowożona jest  do szkoły autobusami szkolnymi. Bazę lokalową szkoły stanowią dwa odrębne obiekty. Jeden budynek  szkolny znajduje się w miejscowości Różanna, w którym uczą się uczniowie klas: I – IV oraz oddziały przedszkolne. Drugi budynek znajduje się w miejscowości   Korytowo, (wcześniej: siedziba Gimnazjum im. Jana Pawła II) , gdzie  uczą się uczniowie klas V-VIII.

Archiwum szkolne przechowuje:

• dzienniki lekcyjne od roku 1953/1954
          • arkusze ocen  od roku 1946/1947

Kierownicy/dyrektorzy szkoły w okresie powojennym:

Alfons Mroziński (1946 – 1953)

Edmund Błażejewski (1953 – 1955)

Urszula (Górska) Jopek (1955- 1960)

Bronisław Pater (1960-1985)

Alina Suchomska (1985-1997)

Jolanta Bednarska (1997-2002)

Klaudiusz Faleńczyk (2002-2003)

Jadwiga Jakób (2003-2013)

Halina Garczewska (2013-2020)

Teresa Drewka od 01.09.2020 r.